Kätlin (30) ja Kaupo Kann (39) elavad kolme lapse, Kaira Karolini (11), Katarina (7) ja Kait Kristjaniga (5) Rõuges, Eesti kõige sügavamast ja allikarohkest Rõuge Suurjärvest vaid kilomeetri kaugusel. “Oleks patt, kui me ei kasutaks iga võimalust imeilusas järves ujumas käia,” ütleb pereema, kelle igapäeva­töögi on seotud ujumisega. Hariduselt on ta lasteaiaõpetaja, ent spetsialiseerunud ujumis- ja liikumisõpetajaks ja töötab Rõuge lasteaias.

Ujumist peab Kätlin laste karastamise alustalaks. Pere kõik kolm last on olnud sünnist saati suured veesõbrad. “Eks nohu on aeg-ajalt ikka, kuid tõsisemad viirused lähevad mööda,” kiidab Kätlin laste head tervist.

Uju terviseks!

Ujuma hakkasid kõik kolm last väga varakult. Teise lapse Katarina sünni järel oli Kätlinist just saanud ujumisõpetaja ja beebide ujutamise instruktor. Nii oli tütre peal hea värsket väljaõpet praktiseerida. Ta hakkas kolmekuist tütart Rõuge lasteaia basseinis ujutama ja kaasas ka teisi huvilisi. Hiljem jätkus suplus Väimela tervisekeskuses, kus naine samuti beebisid ujuma õpetas.

Kätlin soovitab titaga basseinis käima hakata võimalikult varakult, kuid mitte enne kolmandat elukuud, sest vesi sisaldab kemikaale. “Väiksemat last saab kodus veega karastada vannis, kausis või muul moel. Kasvõi märja käterätiga üle hõõrudes,” õpetab ta.

Talvisel ajal käivad Kaira, Katarina ja Kait basseinis vähemalt kolm korda nädalas. Kui aga ujula on maikuust oktoobri alguseni suletud, käiakse Rõuge Suurjärves. Vahel on järvevee temperatuur vaid 17–18 kraadi. “Nemad hüppavad vette enne mind, temperatuurist hoolimata,” naerab Kätlin.

Ilusa ilmaga käib pere ujumas kaks korda, jahedamaga korra päevas. “Solberdamine arvesse ei lähe ning enne koju ei minda, kui lapsed on ujunud 60 meetrit sillalt vastaskaldale,” ütleb Kätlin.

Pärast võetakse rannas üheskoos värske õhu vanni. “Kuuma ilmaga jääme märgade riietega pikutama. Meie perele selline jahutamine sobib, kõigile aga mitte,” möönab Kätlin. Nii et iga pere peab leidma endale parima viisi.