Kui last vaevab astma, krooniline kopsuhaigus või hingeldusega bronhiit, on tõhusaim raviviis inhaleerimiseks loodud rohtu sisse hingata. Iga aparaadiga seda aga teha ei saa. Milline masin siis valida? Ise selle küsimuse ees seistes mõistsin kiirelt, et lihtsat vastust pole. Turg on kirju, arvamusi palju ja hinnad seinast seina. Vahe pole üksnes välimuses ja hinnas, vaid ka tööpõhimõttes ja tõhususes.

Inhalaatorid viivad ravimi või füsioloogilise lahuse hingamisteedesse jaheda auruga: masin muudab ravimiosakesed hästi väikeseks ning pihustab need ninna ja/või suhu. Tähtis on jälgida, kui väikesi osi suudab masin pihustada, selleks on tootekirjelduses tähistus MMAD. Mida väiksem number, seda kaugemale ravim viiakse. Et ravim satuks kopsu viimasesse osasse ehk alveooli (kus see põhiliselt imendub), peaks ravimiosake olema väiksem kui 3 µm.

Tööpõhimõtte järgi jaotatakse inhalaatorid kolmeks: kompressor-, ultraheli- ja võrktehnoloogiaaparaadid.

Kompressoriga inhalaatorid

Vanim ja end igati tõestanud inhalaatoritüüp, kus kompressor surub õhu kokku ja tekitab ravimikambrit läbides auru, mis liigub hingamisteedesse. Seda tüüpi aparaadid on kopsakad, kuid samas väga töökindlad, pidades teinekord vastu kümme ja rohkemgi aastat. Sobivad mugavale inimesele, kellele on tähtis, et masin teeks oma töö ära, kuid ei vajaks rohkelt hoolt.

Aparaadiga saab füsioloogilise lahuse abil hingamisteid rahustada, samuti manustada ravimeid. Osal mudelitel on võimalik ka auruosakeste suurust muuta ning tavaliselt viivad need ravimi kopsu välja. Kompressormasinate kasuks räägib muu hulgas soodne hind – võrreldes kahe teise inhalaatori­tüübiga on need tunduvalt rahakotisõbralikumad.

Kompressorinhalaator võib olla ebamugav väga liikuvale inimesele, kellel on seda tarvis kasutada pidevalt eri paigus – vaja on elektrivõrku. Ka teeb see põrinat, mis mõnda väikelast hirmutada võib. See on üks peamisi põhjusi, miks vanemad otsivad alternatiive.

Ultraheliinhalaatorid

Kompressorinhalaatorite põrinat ja kaalu tulid turule kompenseerima just ultraheliinhalaatorid. Tegu on pisikeste masinatega, mis töötavad hääletult – aur tekib kõrgsageduslike lainete toimel.

Paraku sobib enamik neist vaid nohu-köha leevendama, sest need ei suuda ravimiosakesi väga väikeseks muuta. Lisaks pole ultraheliinhalaatoreid lubatud kasutada hormoonravimitega. Seega tuleks enne ostu hoolikalt mõelda, kas teil on vaja ka ravimeid inhaleerida ja mida konkreetne masin võimaldab. Kuni turule polnud tulnud meditsiinitehnika viimast sõna ehk võrktehnoloogial põhinevaid inhalaatoreid, eelistasid paljud siiski ultraheliaparaate.