Paarisuhtes tekib üha enam probleeme, mida ei oska intiimsuse puudumisega seostada. Ometi kinnitavad spetsialistid ühest suust: just läheduse ja seksuaalsuse nappus tõukab lapse­vanemad ka muudesse tülidesse.

Lausa irooniline, et tänu seksile saavad meist lapsevanemad, kuid värske ema-isana ja järjestikku sündinud laste kõrvalt tuleb vahel kõvasti vaeva näha, et seksielu uutes oludes – kus võre­voodis tudub beebi või kõrvaltoas nohisevad kahene ja neljane, kes öösel kaissu ronivad – taastada.

Võta teadlikult aega

Kristiina (23) ja Rivo Randla (34) peavad väikelastega peres intiimsuse hoidmise võtmeks seda, et kahekesi oleku aega tuleb ise tekitada. Paaril on kaksikud Jaan Aleksander ja AleksandraElisabeth (3) ning pesamuna Amanda Victoria (6 k), nii teavad nad hästi, et vaba hetk pärast põnnide sündi niisama sülle ei kuku.

Loomulikult oli ka neil pärast mõlemat sünnitust aeg, kui lähedust ja intiimsust oli vähevõitu. “Püüdsime lähedust teadlikult taastada. Leida iga päev pisutki aega teineteisele – kas või käisime kahekesi lastega jalutamas või vaatasime õhtul mõnd filmi, et saaks olla teineteise lähedal ja rääkida. Me ei tahtnud, et armastav paar meis lapsevanematena kaotsi läheks,” sõnab Kristiina.

Kaksikute sünni järel hakkas paari tavapärane intiimsus taastuma, kui lapsed olid viie-kuuekuused. Samal ajal nad abiellusid. “Kui kaksikud olid suuremad, hakkasime neid aeg-ajalt vanaemale hoida viima. See oli uue perioodi algus – saime lõpuks uuesti nautida teineteise lähedust, käia kahekesi söömas või pikutada ja kaisutada vaikuses,” meenutab Kristiina ja tänab lähedasi, kes tal põnne hoida aitavad.

Nüüd, kui peres on kolm last, on seksielu põhimärksõna leidlikkus. “Enne lapsi oli kerge millal iganes mehele külje alla pugeda ning seksiks aega võtta, veidike kudrutada ja mõnuleda. Nüüd, kui seksiks on vaid viiv ja leppida tuleb kohaga, mis parasjagu on, tuleb fantaasia tööle panna. See on omamoodi toregi, sest pead hoidma meeled pidevalt erksad, et võimaluse tekkides hetke kasutada. Sellele aitavad kaasa ka siivutu sisuga sõnumid päeva jooksul,” muigab Kristiina.

“Pärast kolmanda lapse sündi oleme avastanud, et meie elutoa diivan on üks paremaid kohti, kus teineteist nautida – ajal, mil lapsed on hõivanud ööuneks magamistoa. Oleme õppinud nautima kiiret seksi: kui sul on vaid kümme minutit päevas, mil mehega kahekesi olla, võtad sellest maksimumi. Samuti on saunaskäigud, õla- ja jalamassaaž uue tähenduse saanud – need sütitavad kirge ja säilitavad lähedust.”

Järgnevalt Kristiina ja Rivo ning teiste paaride soovitused, kuidas väikeste laste kõrvalt intiimsust hoida.

1. Ütelge jah juba eemal olles

Selleks, et suudaksite end võimaluse tekkides õigele lainele lülitada, hoidke meeled erksad. Saatke teineteisele päeva jooksul mõni vallatu sõnum ja tehke komplimente. Jätke lühikesi armastuskirju autosse, külmkapi­uksele ja telefonikalendrisse.

Kui lapsed on beebieas, saate nende kuuldeski kõva häälega rääkida, kuidas teist igatsete ja mis voodiplaanid teil õhtuks on. Aju on suurim läheduse tekitaja – ütle oma partnerile jah juba siis, kui veel päris läheduseks võimalust pole.

2. Rääkige oma ootustest ja vajadustest

Partnerid on tavaliselt erinevate seksuaal­vajadustega ja see on täiesti okei! Tehke kindlaks, mis kummalegi tähtis on. Kui su mees ihaldab rohkem füüsilist lähedust ja sina sõnu, püüdke pakkuda teineteisele soovitut. Kui kumbki teist vajab seksi sagedamini, kasutage ka alternatiivseid lahendusi. Tehke tutvust mehe suguelundite ehk lingam- ja naise suguelundite ehk yoni-massaažiga – paljud paarid nimetavad seda oma uue seksuaalajastu alguseks.