Koliski Los Angelesse ja sai peagi aru, et peale tema loodab Hollywoodis tööle hakata veel paar miljonit neiut, kes näitlejakarjäärist unistavad. Õnnestumisvõimalused on väikesed, ent aeg-ajalt ju kellelgi näkkab. Naomi Watts oli veel hiljuti kõigest foto tuhandete omasuguste seas, mida casting’u-agendid filmirežissööridele näitavad, kuni üks kuulus lavastaja teda pildil nägi ja ülejäänut teavad kõik. Just selliste edulugudega noored näitlejad üksteise lootusi Hollywoodis üles kütavad.

Tuttav eesti neiu sai aga peagi aru, et lisaks armutule konkurentsile on tema teel veel üks oluline takistus – inglise keel. Ta sai sellega küll suurepäraselt hakkama ning sõnavaragi oli parem kui mõnel ameeriklasel, ent aktsendist polnud pääsu. Hollywoodiga on see häda, et rolle, kuhu eesti aktsendiga tüdrukuid otsitakse, kipub vähe olema. Tegelikult pole neid üldse, kui kaadrist läbi lipsavad Ida-Euroopa lõbutüdrukud välja arvata, ning minu tuttava ambitsioon oli veidi suurem. Nii ei jäänud tal muud üle kui julma raha eest spetsiaalne aktsendiõpetaja palgata. Neid liigub Hollywoodis üksjagu, sest kus on kullakaevajaid, seal on vaja labidaid müüa.

Ent õpi palju tahad – aktsent on visa kaduma. Läbilöögilootus ja raha kaovad kiiremini ning pole vist vaja lisada, et minu tuttavast pole Hollywoodi staari saanud. Ilmselt ei jäänud asi pelgalt aktsendi taha, kuigi ilma olnuks palju lihtsam.

Hea uudis on see, et tegelikult on aktsendi­probleemi võimalik ennetada. Tuleb lihtsalt tulevane filmistaar õigel ajal vastavasse keelekeskkonda viia. Ehk enam-vähem kohe pärast emaüsast väljutamist, liiga kauaks pole mõtet mökutama jääda. Lapsed on nimelt võimelised hämmastavalt kiiresti keele ära õppima ning kui nad seda õiges keskkonnas teevad, laheneb ka aktsendimure iseenesest. Kui sa ikka tajud, et su pojast võib järgmine Pacino või tütrest Streep saada, pole mõtet tema teele takistusi veeretada. Summa, mis lennupilet Ameerikasse maksab, on sadu kordi väiksem sellest, mis ta tulevikus peab keeleõppele kulutama, isegi kui peaks mõne muu ameti kasuks otsustama.