Maris (38, nimi muudetud): “Märkasin pärast teise lapse sündi, et ma ei suuda enam pissi­häda kinni hoida. Pidin lausa vetsu tormama, et tilk püksi ei tuleks. Ka naeruhoog või aevastus võis tilgad esile kutsuda. Midagi otsest selle vastu ma ei teinud – siiski, proovisin ühte vaagnapõhjalihaste harjutust, mida rasedusjooga tunnis olin õppinud. Treenisin lihaseid ka nii, et vahel lihtsalt sundisin end pissihäda kinni hoidma – ei läinud kohe vetsu.

Pärast kolmanda lapse sündi muutusid vahekorrad mehega kuidagi... mõttetuks. Midagi ebameeldivat ma ei tundnud, kuid meeldivat ka mitte. Mehele ma sellest ei rääkinud, mõtlesin, et hakkab veel muretsema ja liiga palju pingutama ja see rikub me voodirõõmu sootuks. Rääkisin murest oma günekoloogile, kelle juurde läksin spiraali panema. Tema soovitas teha vaagnapõhjalihaseid tugevdavaid harjutusi. Ja ütles, et eriti tõhus on teha neid tupekuuliga. Kelle poole peaksin pöörduma – üksi ma sellega hakkama ei saa...?”

Juba väikesest pingutusest püksi tulevad tilgad, tundetu seksuaalelu ja alaseljavalud – need on paljudele sünnitanud naistele tuttavad hädad. Statistika järgi on 25–40 protsendil naistel peale sünnitust vähenenud lihasetunnetus ja on vaja õppida neid lihaseid uuesti tunnetama.

Kõhukliiniku füsioterapeudi Helle Nurmsalu sõnul on intiimpiirkonna probleemid endiselt Eesti naiste seas tabuteema, mille kohta ei juleta isegi arstilt nõu küsida: “Tihti arvatakse, et see on ju normaalne, kui sünnitanud naisel on naerdes, köhides ja aevastades mõned tilgad püksis. Samuti on palju naisi, kes kasutavad trennis pesu­kaitset, sest muidu nad lekivad.” Vaagnapõhja­lihaste unarusse jätmisel võivad olla ebameeldivad tagajärjed. “Stressiga kaasnev kusepidamatus,­ rooja- ja gaasileke, vaagnaõõne­ organite vajumine, mittetoimiv­ voodielu, alaselja- ja vaagnavöötme­valu,” loetleb füsioterapeut võimalikke kaasuvaid hädasid. Mõni neist muredest võib olla nii salakaval, et avaldub alles menopausi ajal. Varem ei pruuki­nud naine­ olla teadlikki oma nõrkadest lihastest. Trenniga tasub algust teha ka juhul, kui kõik tundub justkui korras olevat, ent selja­taga on üks või enam sünnitust.