Öeldakse, et imetamine on ürgne instinkt ning igal emal on piima. Isegi Maailma Terviseorganisatsioon on veendunud, et ema rinnapiim on lapsele esimesel eluaastal vajalik ja kõige parem toit. Seda suurem on ema ahastus, kui laps ühel hetkel, sageli teadmata põhjustel, rinnapiimast keeldub, rahutuks ja nutuseks muutub ehk streikima hakkab. Kiirelt tekib kahtlus, kas ise teed midagi valesti, või lausa süüdistad ennast, et ei ole piisavalt hea ema.

Värske lapsevanemana polnud Eva-Liis ­Kelderil (33) selle teemaga mingeid kokkupuuteid. “Arvasin alati, et beebid ju armastavad tissi,” ütleb ta. Eva-Liis ei mäletagi täpselt, kuidas streik alguse sai, aga tipnes asi sellega, et söömise asemel laps vaid röökis ja siputas. Vahel oli ta lausa 6–8 tundi söömata ja tihti ka uinus tühja kõhuga. “Mäletan selgelt seda ahastust, mida tundsin, kui ma, nuttev laps süles, pikalt mööda tuba ringi käisin ja suuri krokodillipisaraid valasin. Neid päevi ikka jagus,” räägib Eva-Liis nüüd, mil mure murtud. Noor ema ei saanud aru, mida ta valesti teeb, ega osanud asja parandada.

Käthlin Mitendorf (27) peab end tissistreigi valdkonnas üsna karastunuks, sest nende peres kujunes streigiperiood pikaks ja keeruliseks, ent lõppes sama järsku, nagu oli alanud. “Meie streik algas täpselt teise kuu täitumisel ja võin öelda, et 90–95 protsenti päevastest söögikordadest algas streigiga,” meenutab ta rasket aega, mida leevendas asjaolu, et öösel ei teadnud väikemees streikimisest midagi ning siis sujus toitmine viperusteta.

See oli nii lapsele kui emale väga stressirohke, ahastust tekitav periood. Vahel nuttis naine koos beebiga, sest tekkis tunne, nagu ta ei saakski hakkama ega suudaks oma lapsele seda lähedust ja turvatunnet pakkuda, mida peaks. “Tundsin, et olen kasutu, aga iga kord, kui laps lõpuks sööma hakkas, pakkus see ka mulle suurt lohutust ja õnnetunnet,” meenutab Käthlin.

Millest streik tekib?

Ühest vastust siin pole, kuid eri vanuses võivad põhjused olla erinevad ning vahel jäävadki arusaamatuks. Kümneaastase kogemusega ämmaemand ja rahvusvahelise sertifikaadiga imetamisnõustaja, Ämmaemanda Nõuandetelefoni üks liikmetest Reet Vinkel ütleb, et valdavalt on rinnast keeldumise põhjused nii lapse- kui emapoolsed. “Näiteks võivad ema nibud olla esialgu lapsele ebasobivas suuruses või asendis, kuid aja jooksul see põhjus tavaliselt kaob. Samas võib rinnast keelduma panna ka näiteks soor, mis tekitab beebil söömise ajal ebamugava põletustunde,” räägib Vinkel.

Põhjuseks võib olla veel rinnapiima uus maitse või ema võõras lõhn, mis tingitud dušigeelist, kehakreemist või lõhnaõlist. Samuti võib toitmise asend olla lapsele ebamugav või keskkond vale, näiteks liiga ere või tähelepanu kõrvale juhtiv.