Kas imikule on vaja vett anda?

Olen mures: kui mina noor ema olin, andsin ikka beebile vett. Nüüd mu minia oma pooleaastasele tütrele juua ei anna. Ta väidab, et emapiimast on lapsele küll ja küll. Mis on pediaatri arvamus?

Meie teadmised ja koos sellega ka soovitused muutuvad aja jooksul. Varem tõepoolest soovitati pakkuda imikule joogiks vett, veel varem kummeliteed. See oli aeg, mil soovitati imikuid toita kindlatel kellaaegadel ja lapse lohutamiseks anda talle nende toidukordade vahel vett.

Emapiim sisaldab 88% vett, mistõttu laps, kes saab süüa nii tihti, kui tahab, ei vaja joogiks lisavedelikku. Suvisel ajal, kui ilm soojem, soovivad imikud tavaliselt rinda imeda sagedamini ning saavad sel moel piisavalt vedelikku. Kui tita ei saa rinnapiima, vaid sööb piimasegu, ei vaja ka tema lisavett, sest piimasegud on varasemast paremad.

Tahket lisatoitu saavale imikule tuleks hakata vett pakkuma siis, kui ta sööb tahket toitu juba kolmel korral (umbes 300 g) ööpäevas.

Kas lapsele võib anda palderjani?

Mu 11aastasel tütrel on stress, ta ei suuda õhtuti uinuda ja on hommikul väga väsinud ega taha kooli minna. Kas võib otsida abi rahvameditsiinist ja anda talle näiteks enne uinumist palderjani?

Kui koolilaps on mures, ei saa uinuda ega taha hommikul kooli minna, tasuks kõigepealt selgitada, mis seda põhjustab. Kui vanemad ei oska koolilast aidata või laps ei taha vanematega oma muret arutada, oleks vaja psühholoogi abi. Esimene samm võikski olla probleemi teadvustamine ja lahenduste leidmine. Võibolla ei õnnestu probleemi tekitajale kohe jälile jõuda ja mure püsib – siis võib katsuda abi otsida rahvameditsiinist. Lisaks palderjanile tasub proovida kasutada uinumist soodustavaid ravimteesid, apteegis on saada sobilikke ravimtaimesegusid.

Proovime märgata lapse muret ja leida lahendus võimalikult kiiresti!