Kas teismeline võib kohvi juua?

15aastane tütar kurdab aeg-ajalt peavalu. Siis on tal kombeks endale kange kohv teha, väites, et sellega läheb peavalu üle. Kas nii noorelt on üldse hea kohvi juua? Milline võib olla kohvi kõrvalmõju ja kas sel moel ei või tekkida sõltuvus?

Kui teismelisel on peavalu, mis möödub kohvi juues, võib kahtlustada, et tal on madal vererõhk. Kui pikem magamine ja puhkus peavalu ei vähenda, tasub abi otsida mujalt. Küll aga tuleks jälgida, et lapsel oleks ööpäevas piisavalt uneaega.

Kuigi me püüame lapsi kohvist eemal hoida, tasub meeles pidada, et kofeiini sisaldavad ka energia- ja karastusjoogid, šokolaad, kakao ning neist kõigist ei õnnestu meil teismelist eemal hoida.

Kofeiin ei ole hea noorematele lastele, kuid mõõdu­kas koguses ei tee see teismelisele halba. Sellisest kogusest ei teki ka sõltuvust. Kofeiin on stimulant, mis suurendab ka lapse isu, tõstab vererõhku, mõjutab südamelöökide sagedust.

Kofeiin suurendab ka ärevust. On tõestatud, et kui laps tarbib rohkem kui 3 milligrammi kofeiini kehakaalu kilogrammi kohta, siis ärevus kasvab ja tekivad ebasoodsad kõrvaltoimed. Teismelistel on sageli probleem ebapiisava unega, kofeiini tarbimine võib unepuudust süvendada.