Alustame oma rüütliretke Neuhauseni peamajast, restaureeritud vanast kõrtsihoonest, mille uksel võtab meid vastu uhkes keskaegses rüüs linnuserahvas. Kojaülem Tiina-Maarja Einla juhatab meid sisse muuseumi, kus poisid saavad alustuseks proovida selga rõngasrüüd ja panna pähe raske rüütlimaski, kätte võtta päris ehtsa kilbi ja mõõga.

“Ega sellise rõngassärgi kandminegi mingi meelakkumine ei olnud,” avaldab Kevin (9) läbi kiivri suuava sosinal arvamust. 9 kilo kaaluvas rõngassärgis, hiiglaslikku mõõka käes hoides end liigutada on ka sportlikule poisile paras katsumus.

Iga ruumiga läheb aina põnevamaks: ühes toas on välja pandud keskaegsed piinariistad ja, mis kõige rohkem poistes kirgi kütab, tuleriida kohal rippuv naisekuju. Ja piinapink… “Vauuuu, siin istumine pidi vist ikka väga valus olema,” lausub Steven-Luca (7) teravate ogadega pinki uurides.

Järgmistes ruumides näeme juba igapäevasemaid esemeid ja tegevusi: kuidas ja mida tol ajal söödi-joodi, mida seljas kanti, kuidas haigusi raviti ja millesse usuti. Omaette vaatamisväärsus on rohkete pudelite ja purkidega nõiaköök, kus segati kokku kõikvõimalikke imerohtusid. Päris köögis ilutsevad aga uhke roheline ahi ja pliit söögi tegemiseks. Enne, kui alumisel korrusel ringi lõpetame, saavad poisid proovida oma käte­osavust veel katapuldi ja mesilasvahast küünla valmistamisel. Võta või jäta, aga jäätisepulkadest ja tammetõru­koorest võib väikese liimikuuli abil tõelise võitlusvahendi meisterdada! Teisel korrusel saab jalga proovida pika ülespoole kaardus ninaga jalatseid – tuleb välja, et nendega liikumine pole üldse ebamugav, päris mõnus hoopiski!