Linda Liukas

“Programmeerimisseiklused”

“Teekond arvuti sisemusse”

Kirjastus Hea Lugu, 112 lk, 96 lk

Lõpuks ometi on hakanud maakeeli ilmuma toredaid lasteraamatuid programmeerimisest ja arvutitest. Jah, muidugi kujutan ette, kuidas mõned lapsevanemad ohkavad, et arvuti on paha ja rikub silmi ja laps peab ikka õues mängima, kuid tuletan siinkohal meelde, et me elame muutunud maailmas. Tänapäeva laps puutub maast madalast arvutitega kokku. Arvutitega on ilmselt seotud ka tema tulevane töö, isegi kui ta valib mõne maalähedase tegevuse. Seepärast, mida varem lapsele arvuti kasutamist õpetada, seda kergem tal hiljem elus on.

Raamatute autor Linda Liukas on soomlanna, ta on programmeerija ja illustraator, jutuvestja. Tema arvuti­õpikud on päris väikestele, kooli­eelikutele ja algklassilastele. Raamatu esimeses pooles on lugu tüdrukust nimega Ruby, kes õpib koos isaga arvutit tundma. Teises pooles on töövihik ja harjutusülesanded. Räägitakse operatsiooni­süsteemidest, kiipidest, tõrkeotsingust, sisenditest-­väljunditest. Aga kõik on selline, et päris omapäi last selle raamatuga jätta ei saa, ikka ise peab juurde seletama.

Raamat ei sunni arvuti taga istuma. Natuke võib, aga lisaks on seal ülesandeid paberist arvuti meisterdamiseks – vaja on liimi, kääre ja värvilisi pabereid. On nuputamis­mänge, on vaatlusülesandeid, juttu tuleb robotitest, aga ka metsloomadest ja muidu argielust. Pilte on palju ja juttu vähem. No mis sa hing veel ihkad?