Mikk Sarv,
Kristel Vilbaste

“Iseendast algav sugupuu”

Kirjastus Varrak, 260 lk

Seda teost võib lugeda juturaamatuna, aga kui tekib huvi sugupuud uurima hakata, siis on siin ka juhiseid, kuidas sellega algust teha. Autorid soovitavad alustada iseendast. November on hingedekuu, hingedeajal meenutame esivanemaid, räägime neist teistele. See annab parema võimaluse mõelda iseendast ja oma kohast siin maailmas. Raamat liigub aeglases tempos, mõnusalt mõtiskledes tagasi juurte juurde, ning kuigi räägitakse ka lineaarsest sugupuust ja Genist, siis põhirõhk on ümmargusel eluringil, ilmakaartel, emadel, kes toovad rahu.

Autorid julgustavad uurima emade lugusid. Saate lugeda saami muinas­juttu, tutvustust regilauludest ja joigudest, hingetuulest ja kampsunimustrist. Kui see raamat on poeriiulil, on ehk lihtne sellest mööda kõndida, et ah, ei taha seda populaar­teaduslikku asja. Aga kui veidigi lehitseda, selgub õige pea, et pigem on tegu jutu­raamatuga, mida võiks vabalt paigutada ka eneseabi­õpikute osakonda. Stiililt pehme, kergelt esoteeriline ja kindlasti väga emotsionaalne teos. Teaduslikust kuivusest on asi kaugel, kuid maailmapilti avardab küll.

Jan Pedersen

“Põhja­maade loodus”

Kirjastus Tänapäev, 256 lk

Eriline on see, et raamatu küljes on loodus­helide kuulamise nupp! Vaatad hundi pilti ja saad taustaks kuulata tema ulgumist. Kindlasti teeb mõni loom ka üsna ootamatut häält – võiks ju arvata, et siil piuksub tagasihoidlikult, kuid tegelikkus on hoopis teine. Helifailide kuulamiseks töötab aparaat 3 AAA patareiga, mida on lihtne vahetada. Miinuseks on see, et nõnda on raamatut raske riiulisse paigutada.

Palju on toredaid fotosid loomadest, lindudest, putukatest ja kahepaiksetest. Iga tegelase kohta on lühitutvustus, kus kirjeldatakse peamisi harjumusi: mida ta sööb, kuidas rändab ja kus pesitseb. Kui teil on nägemispuudega laps, siis seda raamatut on talle hea helifailide abil ette lugeda, sest loomade kirjeldused on täpsed ja elavad. Lastele ja ka suurtele, kes loodust alles avastama hakkavad, on see kindlasti heaks esimeseks teejuhiks.