Akne kohta levib palju müüte. Arvatakse, et vistrikud tekivad valest toitumisest või kehvast hügieenist. Halb või olematu nahahooldus, ebatervislikud söömisharjumused ja stress võivad küll muuta naha seisundi hullemaks, kuid ei ole siiski akne tekkimise peapõhjus.

Murdeeale omased hormonaalsed muutused stimuleerivad naha rasunäärmete tegevust – rasu tootmine suureneb ja nahk hakkab läikima. Iseenesest on rasul tähtis osa naha hüdrolipiidikihi moodustumisel, ent liiga rohke viskoosne rasu kipub ummistama rasunäärmete juhasid. Nii võib tekkida põletik, valulik ja punetav nahakahjustus.

Kui nahaprobleem piirdub üksikute vistrikega, piisab apteegi käsimüügis leiduvast nahahoolduskosmeetikast. Tõsisema mure korral tuleb abi otsida kosmeetikult ja nahaarstilt. Parima tulemuse annab eelnevalt puhastatud nahal õigete hooldustoodete – ja vajadusel ka ravimite – kasutamine.

Iga nahk on erinev

Kuidas hooldustooted aitavad probleemse naha seisukorda parandada, uurime kahelt teismeeas tüdrukult.

Saskia Kuusk (17) on mitu aastat olnud hädas vistrikega, mis on levinud laubalt ka teistesse näopiirkondadesse. Õnneks on ta nahk väikeste pooridega ja vistrikudki mitte suuremad kui nööpnõelapead. Paraku on neid palju – eriti järgmisel päeval pärast šokolaadiga patustamist –, hoolimata sellest, et Saskia hoolitseb oma naha eest hästi ja järjepidevalt. “Apothekas tehtud nahatestist selgus, et kuigi näol laiutavad vistrikud, on mu nahk vägagi kuiv,” märgib Saskia. “See tähendab, et lisaks puhastamisele on vaja ka niisutada, millele ma varem piisavalt tähelepanu ei pööranud. Testitud toodete seast leidsin selliseid, mis kindlasti mu tualettlaual püsikoha leiavad.”

Mia Maria Grepp (15) kurdab rasuselt läikiva naha ja vistrike üle. Üllataval kombel näitas apteegis tehtud nahatest vähest rasuprotsenti, seega vajab temagi nahk hoopis niisutamist. “Mu näonahk on testi järgi kuiv, aga kui peale vaadata, läigib õrnalt ning laubal ja nina ümber on vistrikud,” ütleb Mia Maria. “Lisaks näohooldusele mängib suurt rolli ka toitumine. Kui olen proovinud magusat mitte süüa, on näonahk paranenud. Õhtuti eemaldan alati meigi ja hommikul pesen näo puhtaks. Nahka tuleb aeg-ajalt ka koorida – pärast on see pehme ja mõnus. Üks viga, mida olen teinud ja mis kurjalt kätte on maksnud – aeg-ajalt unustan nahka kreemitada.”