Kerdi (8), Oskari (3) ja Piia (10 k) ema Külliki Trepp käis paar aastat tagasi koos abikaasa Ilmari ja lastega pikemal lennureisil Ameerikas ja hiljaaegu kaheksapäevasel autoreisil Lõuna-Poolas. Nende kahe kogemuse põhjal teab ta hästi, kui oluline on reisipagasit koostades mõelda läbi ka see, et lastel auto- või lennusõidul igav ei hakkaks. Autoreisil sai Külliki kinnitust sellele, et ajaviiteks mõeldud mänguasju ei tohi liiga varakult valmis osta. Või kui osta, siis mitte neid enne kätte anda, muidu võib neist reisi ajaks isu täis olla. Viimasel hetkel Apollo raamatupoest ostetud magnetautodega raamatust kujunes aga tõeline hitt. Sõiduteedega põrandavaipa meenutavasse raamatusse on joonistatud ka maastik ja lisatud vajalikud elemendid, nii et autosid ja maju saab ise soovitud kohta panna ning autosid näpuga juhtida.

Kolmene Oskar mängis reisi algupoolel selle raamatuga tunde, tagasiteel oli suurem huvi juba ammendunud ja nii pikalt see enam ei köitnud. ”Muidugi olin ma kaval ega andnud kõiki magneteid poisile korraga kätte, vaid vahetasin neid. Nii olid tal pidevalt erinevad autod, see aitas huvil püsida,” jagab Külliki tarkust.

“Poola-reisil oli meil kõikvõimalike ekraanide keeld ja lapsed pidid endale ise asju kaasa pakkima ning sõidu ajal tegevust leidma,” räägib ema. “Eks seda vingumist igavuse üle tuli ikka ette, aga siis ei tohi alla anda ja tahvlit pihku lükata. Saavad hakkama küll!”

Nutikas prügikasutus

Kolme lapsega reisides on Külliki aru saanud, et vahel võib osutuda väga vajalikuks isegi n-ö prügi: tühjad pudelid, kohvitopsid, ühekordsed lusikad. “Beebidele meeldib uudistada uusi asju, nii on pudelitesse hea panna kivikesi, merekarpe või muid “häälega” pudinaid – ja ongi uus lelu omast käest võtta. Vanematele lastele olen andnud joogi­topse nii rannas, basseinis kui vannis mängimiseks, sest iga kord pole mänguämbrit ju kaasas.”

Autoreisile soovitab naine kaasa võtta ka audioraamatu või lastelaulude plaate – seegi aitab pikka sõitu meeleolukamaks muuta. “Kui vahemaad on pikad, on raske lastega autoreisil kindlaks ajaks sihtkohta jõuda. Ei tea ju planeerida, kui pikalt otsustab laps sõidu ajal magada. Kui tuleb teha palju pikki peatusi, on sihtkohta jõudmine päris keeruline,” tõdeb ta.