Kas duši all käimine ja magamine kuuluvad ka noore ema “oma aja” alla? Aga töö? Miks vahel tundub naistele, nagu poleks neil oma aega väikelaste kõrvalt õigust soovidagi?

Ameerikas tehtud uuringu kohaselt tähendab emaks olemine rabamist kahel ja poolel töö­kohal. Uuringust lähtub, et keskmine ema töötab kodus ja tööl kokku 98 tundi nädalas. Selleks uuriti 2000 ema graafikuid. Selgus, et oma “vabal ajal” täidavad emad peamiselt koduseid üles­andeid ja nädalavahetus on sama kiire kui argipäevad. Pole vist eriti üllatav tulemus, mis?

Enamik emasid märkis, et neil on umbes tunni jagu oma aega päevas. Mis kulub näiteks sellele, et käia duši all, riideid vahetada ja end magamiseks valmis seada. Seejuures märkisid perenaised “asjadena, mis nende elu päästavad”: vein, arvuti ja multikad laste lõbustamiseks, märjad salvrätid kiireks korraloomiseks, läbisõidul haaratav toit ja tervislikud snäkid ning vanavane­mad ja lapsehoidja, kes aeg-ajalt aitavad. Veel nimetasid emad selles top-20 loendis elupäästjana kohvi, tukastamist ja oskust vajadusel korra loomiseks kõva häält teha.

Kui tõsiselt sedalaadi uuringuid võtta, on iseasi, kuid see, et enamik emasid võitleb iga päev selle nimel, et leida vähimgi hetk oma aega, on ometi tõsi. Olgu selleks oma ajaks siis seebika vaatamine, sõbrannaga lobisemine, trenn, raamatu lugemine või meeldiv töö. Ja õige ka! Sest isegi emal on õigus oma ajale, et siis, kui lapsed on juba piisavalt suured, ei peaks ta tundma pettumust – kuhu kõik need aastad kadusid, mida ma õigupoolest selle aja jooksul enda jaoks tegin?

Veel üks uuring, mis viidi läbi Minnesota ülikoolis, väidab, et isad tunnevad lapsevanemaks olemisest rohkem rõõmu kui emad. Kurb ju? Sest emad tegelevad pidevalt mitme asjaga korraga: teevad õhtusööki, aitavad vanemal lapsel õppida ja püüavad nooremaga mängida. Emad kipuvad lükkama kõik muud tegevused laste kasvatamise ajaks kõrvale. Sellal kui isad saavad end teostada ka väljaspool kodu ja võtta osa pigem laste lõbustamisest, käia nendega kinos ja möllata.

Väsinud, aga õnnelik!

Fotograaf, väikelaste muusikaõpetaja ja vokaal­ansambli Mirt laulja Merit Hirvoja-Tamm (35) on Harmoni (8), Randori (6) ja Ramsese (2) ema. Abikaasa Krister (36) on seoses tööga terves Baltikumis palju kodust ära. Mõistagi pole ükski tegemine emale lastest olulisem ega kallim, aga... “Laste kasvatamine on üpris väsitav ja kui päevast päeva ainult selle möllu sees olla, tundub mulle võimatu tasakaalus püsida,” tunnistab Merit. “Lapsed ja pere on õnnelikud siis, kui ema on õnnelik. Mulle on oluline, et saaksin aeg-ajalt olla üksi oma tegevuste või mõtetega. See aitab mul ennast laadida, olla rõõmsam ema oma lastele. Osale naistele sobib vaid lastele ja kodule pühendumine – nemad ongi ideaalsed koduperenaised. Minu jaoks ei ole see hea variant. Kui mul ei oleks nii imelisi vanemaid, kes saavad meid aidata, siis ilmselt ei oleks meil peres ka kolme last.”

Ka Meriti õel Piretil on kolm last ja pesamuna­ samuti kahene. Veel aasta tagasi polnud harvad juhud, kus õdede abivalmid vanemad käisid lõuna ajal kahe vankriga jalutamas, et beebi­emadele pisut oma aega võimaldada. Juhtus sedagi, et (vana)ema jalutas kodutänaval kahe vankriga – ühte enda ees lükates ja teist järele vedades. Pärast Ramsese aastaseks saamist käib ka Meriti meheema Jõgevalt kord paari kuu jooksul abiks – perioodidel, kui abikaasa on korraga pikemalt ära.