Ligi kolm aastat tagasi sai Jan (7, nimed muudetud) mitmeaastase lastepsühhiaatrite vahet jooksmise järel hüperaktiivsuse diagnoosi, sest poiss ei suutnud keskenduda, lisaks kannatas ta unepaanika ja agressiivsushoogude all.

Sel sügisel alustab Jan kooliteed ja ema Maarja (29) on juba ette mures, et poja pöörane käitumine ja kesken­dumisraskused võivad koolis probleemiks kujuneda. Jan ei suuda koondada tähelepanu pikemaks ajaks kui üks minut, peaks aga olema võimeline kuulama õpetajat vähemalt pool tundi.

Hiljuti tabas Jani lõbustuspargis ootamatu raevuhoog. “Poiss tuli mulle kallale ja hakkas peksma. Tal on jõudu päris palju ja ta võib väga haiget teha. 3–5aastaselt olid sarnased hood päris hullud, õnneks on tal neid võrreldes varasemaga nüüd harva,” mainib ema.

Siiski, pool aastat tagasi, kui Jan võttis keskendumisraskuste leevendamiseks esimest korda psühhiaatri kirjutatud ravimit Concerta, tekkis poisil taas üle pika aja tõsine raevuhoog. “Päeval eelkoolis oli kõik korras, koduteel autos ei rääkinud Jan sõnagi ja istus apaatselt. Kui koju jõudsime, hakkas märatsema, võttis noa, lubas mind ja ennast ära tappa. Pidin ta maharahustamiseks vaiba sisse keerama,” meenutab Maarja ravimi ootamatut kõrvaltoimet. Rohkem ta poisile seda rohtu anda ei julgenud.