Neli aastat tagasi avanes Priidule (46) – tänu suurettevõtte juhtimise kogemusele ja vene keele oskusele – võimalus asuda tööle Moskvasse. Abikaasale tehtud pakkumine Venemaale kolida sobis ka Marisele (42). Noorem poeg Preston (6) oli veel väike ja lapsehoolduspuhkusel Maris oli nagunii tööst panga finantsturgude osakonnas mõneks ajaks eemal. Miks mitte end proovile panna! Priit läks esmalt üksinda, pere kolis poole aasta pärast järele.

Maris mäletab tunnet, kui ta käis Priidul enne kolimist külas. Varasemaid reise oli ta oodanud õhinal, kuid esmakordselt Venemaale minnes tekkis ebakindlus. Kohale jõudes lahtus ärevus aga kiiresti: Priit ootas Belorusski vaksalis, nad sõitsid metrooga, käisid töökohta vaatamas ja restoranis elumuutust tähistamas. Maris nendib, et linn sai talle kiiresti koduseks: “Kohanesin ja Moskva hakkas mulle meeldima!” Põhjuseks, miks ta lükkas tagasi tööpakkumise Venemaa finantsturgudel, sai tunne, et pole õige tuua lapsi võõrasse riiki, kus mõlemad vanemad sukelduvad töösse. Poegade kooli hoolekogu juhtimine nõuab talt niigi pühendumist.

Priit lisab, et juhtimisstiil on Venemaa ettevõtetes väga vertikaalne, hierarhia on paigas ja juhil on alati õigus: “Demokraatia siin üldiselt tulemust ei anna. Ettevõttes on juhile kõik lubatud, tal on alati õigus.” Kuigi perele Moskva-elu muidu väga meeldib, on liiklus see, mis elanikke hullutab. Seda kinnitab ka GPSi tootja TomTom, kes peab uurimistulemuste põhjal Moskvat ummikuindeksi järgi üheks halvima liiklusega linnaks maailmas. Kohalikud, kel uhke auto, ei kipu metrood kasutama. Patrick ja Preston on juba siinsete inimeste moodi hakanud enne minekut küsima: “Kaua sinna sõidab?”, et vastavalt sellele otsustada, kas sihtkoht on üldse atraktiivne.

Muidu on aga pere selle kireva linnaga sõbrasuhetes. “Pealegi,” ütleb Maris, “levitab meedia negatiivsust Venemaa aadressil niigi väsitavalt palju.” Sestap otsustame, et räägime Moskvast läbi heade kogemuste, mida pere seal elatud aastate jooksul on kogenud.

Milliste märksõnadega nad Moskvat iseloomustaksid?

“Paikades, kus mina kulgen, on puhas ja turvaline,” tuleb Mariselt kiire vastus. Priit lisab, et linn pulbitseb 24/7 ja siin on palju äärmusi: käärid vaeste ja rikaste vahel on suured ning palju on tormilisi emotsioone.

Äge metropol

Vanaslaavi keelset tõlkides tähendab Moskva märga – linna hakati ehitama sohu. Nüüdseks pole soost midagi järel ja osa jõgedestki on suunatud maa-alustesse tehissängidesse. Kes Moskvas käinud, teab, et paarist päevast jääb napiks, et seda peaaegu 13 miljoni elanikuga majesteetlikku metropoli tundma õppida. Uhked õigeusukirikud, Gorki park, Arbat, botaanika- ja loomaaed, galeriid, muuseumid, kunstinäitused, Suur Teater, mõnusad söögikohad, mosaiikide ja freskodega metroojaamad, sillad ja turud – nende avastamiseks kulub kuid. Vaatamist jätkub Tretjakovi galeriis, kuhu on kogutud unikaalseid kunstiteoseid kogu maailmast. Ostankino teletorn on Euroopa kõrgeim ning sealt avaneb uhke vaade kogu linnale.