Planeerin oma reisid alati ise. See tähendab, et otsin lennupiletid algusega Tallinnast või hoopis Riiast ning enamasti läbi mitme sihtkoha – nii leiab väga häid diile! Hea hinnaga lennukombode leidmiseks on loodud veebilehti: Momondo, TravelFree, Google Flights, Trip, Reisidiilid, Azair. Sel juhul tuleb aga kuupäevade osas üsna paindlik olla. Reisi aeg oli meil seekord üpris selgelt ette antud – tahtsime minna võimalikult suve lõpus, aga samas enne kooliaasta algust. Kuna lastega ei tahtnud liialt pikkade ümberistumistega ja lennujaamas ootamise päeva teha, eelistasime otselendu algusega Tallinnast.

Musta mere äärde saab Eestist otse lennata vaid reisibüroo kaudu. Nii küsisin hinnapakkumist paketireisideks reisibüroolt. Suhtlus oli kiire, kõigile küsimustele leiti vastused, vajadusel sai broneeringut muuta ja lisada reisijaid. (NB! Igal reisibürool on oma reeglid ja tähtajad, mis ajani saab muudatusi teha.) Meie lõplik reisiseltskond koosnes kolmest perest: minu pere kahe lapsega (5 ja 7), sõbranna pere kahe lapsega (4 ja 10) ning nende tuttavad ühe lapsega (7). Lennukis oli meid kokku istuma pandud, nii et sõit kulges igati meeleolukalt. Kuna tegu oli otse­lennuga, jõudsime kohale vaid kahe ja poole tunniga.

Maandudes tervitasid meid 30 soojakraadi ja kõrvetav päike. Varna lennujaamast läksime otse reisibüroo transfeeribussile, mis viis tulijad riburada Kuldsete Liivade hotellidesse. Lastega väga mugav. Arvestama peab, et Bulgaaria eluolu paistab esmapilgul kohati selline, nagu oleks paarkümmend aastat tagasi läinud. Teed on auklikud, majad väsinud ilmega. Musta mere ühes suurimas kuurordis Kuldsetel Liivadel on enamik kesktaseme hotelle päevinäinud ja remontimata. Meil õnnestus tänu reisiteenindajale leida hinna ja kvaliteedi suhtelt väga hea hotell: viisakas interjöör, konditsioneeriga toad, roheline ümbrus, ilus bassein eraldatud lastebasseiniga, restoran ja basseinibaar. Saabudes jõudsime veel hotellis õhtust süüa ja õhtupimeduses basseinis kiire supluse teha.

Väljas süüa on odav

Esimesel hommikul tervitas meid juba ärgates suvekuum ja olime valmis seiklustele vastu astuma. Hommikust sõime hotellis, lastega on see igati mugav. Bufeevalik oli piisavalt lai ja vaheldus iga päev. Meie paketis oli hinnas ka õhtusöök, seega enamasti sõime hotellis. Väljas süüa on Bulgaarias aga odav, seega võib julgelt valida vaid hommikusöögiga majutuse. Restoranides on hinnad kui mitte pool, siis kaks kolmandikku meie hindadest. Minu kõige kallim praad oli 25 leevi maksnud grillitud kala (u 12.50 eurot). Enamasti maksid road 10 leevi (u 5 eurot) inimese kohta, kuid näiteks Shopska salat ehk Bulgaaria salat maksab vaid 5–7 leevi (2.50–3.50 eurot). Ühes teeäärses restoranis maksime kiviahjus küpsetatud imemaitsva pitsa eest vaevu 4 eurot.

Nagu arvata võib, siis üldiselt on kuurordis elu kõige kallim. Kuldsetel Liivadel on küll palju väikseid supermarketeid, kuid hinnad, võrreldes Varna kaubanduskeskustega, on neis mitmekordsed.

Bulgaaria suuruselt kolmas linn Varna asub Kuldsete Liivade kuurordist umbes 15 kilomeetri kaugusel. Korra katsetasime sinna minekut kohaliku liinibussiga, sõit maksab 3 leevi (1.50 eurot) ja kestab umbes kolmveerand tundi. Varna peatänavaid ja keskust kaunistavad küll veidi väsinud, kuid kenade nikerdustega hooned.

Laste tõttu oli Varnas peamine sihtpunkt delfinaarium Festa, mis asub lahmakas, mööda rannikut pea kogu linna ääristavas pargis (The Seaside Garden). Lisaks delfinaariumile on pargis veel pisike loomaaed, akvaarium, planetaarium, lõbustuspark, restoranid ja loomulikult rand. Lastele oli huvitav ka käik tõeliselt võimsasse Varna katedraali (Dormition of the Mother of God), mis on kogu Bulgaaria suuruselt teine kirik. Kaunist hoonet ehivad seespool freskod ja vitraažid. Sissepääs on tasuta, paarikümne eurosendi eest ostsime vahaküünlad kirikus läitmiseks.