Kuigi praegune ühiskond on keskendunud pigem mehe kui tugiisiku juuresolekule sünnitusel, siis tegelikult on naised ajalooliselt sageli soovinud enda kõrvale naissoost toetajat. Mõned naised võtavad lisaks – või mehe asemel – endale sünnitusele kaasa kas ema, õe või sõbranna, kuid üha rohkem hakkab Eestisse jõudma ka teadlikkus doula-teenusest.

Statistikast on näha, et professionaalse pere- ja sünnitoetajaga sünnitused on lühemad ja vähemate meditsiiniliste sekkumistega. Erialaste teadmiste ja rikkalike kogemustega spetsialist nõustab, aitab ja toetab nii raseduse jooksul, sünnitusel kui ka sellejärgsel ajal. “Ideaalis toetamegi tervet perekonda juba rasedusest alates. Oleme sünnituse juures ning anname oma panuse pere sujuvaks kohanemiseks uue liikmega ka pärast sünnitust,” tutvustab juba kümme aastat doula’na tegutsev Karita Mikko.

Nele (39) ja tema abikaasa Renato Reial (32) tunnistavad, et sünnituse muutis nende jaoks ilusaks kogemuseks just sünnitoetaja Ann Voolu kohalolu. Lisaks ütleb Nele, et see oli kindlasti üks säravamaid episoode tema ja abikaasa koostöös.

Raseduse ajal sai naine doula’ga alati kontakteeruda ja oma muret või kahtlusi jagada. “Lisaks harjutasime tema juhendamisel koos abikaasaga kodus erinevaid sünnituspoose, koostasime ja arutasime läbi sünnitusplaani ning kõik see tekitas väga kuulatud ja hea tunde,” meenutab Nele, kellel tänu toetaja olemasolule asendus hirm sünnituse ees hoopis rõõmsa ootusärevusega.