Kui Tartust sadakond kilomeetrit kagusse vurada, jõuab Setomaale, mis hõlmab nelja piiriäärset valda – Meremäe, Mikitamäe, Misso ja Värska – ning mille pealinnaks võib tinglikult pidada Värskat. Tinglikult seetõttu, et selle kandi kunagine tõmbekeskus Petseri asub nüüd Venemaal.

Setode praegusesse pealinna, seto talumuuseumi õuel asuvasse Tsäimajja, piirkonna tuntuimas­se­ söögikohta, seekord külla lähengi. Mis sellest, et pereema Annela Laaneots ja pereisa Holger Berg (37) ei ole siin päris peremehed. Ei loe ka see, et hetkel siin vankumatuna näivas palkmajas elektrit pole, ikka juhtub. Kui elad tänapäevaselt mobiilset elu, siis naljaga pooleks võid öelda, et kodu on seal, kus parajasti maandud.

Lisaks Annelale ja Holgerile tervitavad mind nende kolm särasilmset last: Emilia (6), Johanna (5) ja pesamuna Siim (3). Tsäimaja õuel, rookatusega kõrtsi varjualuses istub laual priske kollane kass, taamal kepsutab täkk ning kaks kitse, Senni ja Manni, näksivad poolhärmas muru.

Maatüdruk ja linnapoiss

Paar teeb kohe alustuseks selgeks, et Annela on pärit maalt ja Holger linnast.

Annela on Mikitamäelt, tänapäeva mõistes­ mitte eriti jõukast kandist. Loodus on siin kaunis ja ümberkaudne rahvas on ikka käinud Värska­ kirikusse. Usk ei ole siin aga sama mis ülejäänud Eestis. Seto aladel on valitsenud õigeusk juba sellest peale, kui see Venemaal vastu võeti.