Õpime lastelt!

Tänapäeva kiire elutempo juures tundub mulle ajakirjade lugemine ilmselge ajaraiskamine, ometigi pole mul kahju ajast, mille Pere ja Kodu seltsis veetnud olen. Õpetlikku, mida püüda oma ellu üle võtta, on selles iga kord nii palju. Oktoobri­numbrist meeldis mulle arutlus teemal “Miks ma karjun?”. Muidugi, eks ikka sellepärast, et ma ei saa hakkama. Nii lihtne see ongi. Minu puhul tähendab karjumine auru väljalaskmist, kui tunnen, et nüüd enam muu ei aita – kohe plahvatan! Siis teengi lõvi häält. Jah, olen nõus, et sellises olukorras vajaks laps ennekõike vanema tuge ja rahulikuks jäämist, sest ta on mures või ei saa asjast jagu. Ainult kuidas selleni jõuda, et hääl ei tõuseks? Olen vahel mõelnud, kas ei võiks olla vanematele häälekoolitust, kus õpetataks rääkima nõudliku hääletooniga nii, et see karjumisena ei kõlaks, aga lastele mõjuks. Et nad kuuleksid, mida ma juba kümnes kord ütlen. Siis ehk oleks kriiskavat karjumist ka palju vähem. Meeldis väga ka Merle Liivaku samateemaline kolumn. Kipun arvama, et karjuvate emmede salavõrgustik on meil ümberringi. Kuid kes seda julgeb tunnistada? Au Merlele, et ta seda tegi.

Triinu

Loomulikku elu!

Tänan südamest Mihkel Rauda, kes oma kolumnis sõnastas üsna täpselt minugi mõtteid vähemuste teemal just seoses lastega. See (kuidas me sellest lastele räägime) on tõesti täiesti suurte inimeste tekitatud pseudoprobleem. Kolme lapse emana näen, et lastele on siin elus kõik, mis tuleb loomulikult (nagu nahavärv või kellegi armastamine), iseenesest loomulik ega vaja erilisi lisaselgitusi. Nad ei tee märkamagi, kui keegi on tumedama nahaga, ega takerdu keelebarjääri, kui mängu­väljakul on multikultuurne seltskond. Kadestamisväärne! Õpin oma lastelt, kuidas ka ise olla aina avatuma meelega ning võtta elus loomulikke asju just nii, nagu need on. Soovin seda kõigile!

Marika

Rongaema tunne

Lisaks jagatud kogemustele meeldis mulle väga lugeda ka töötavate emade jutte. Tunnen nüüd end hoopis vähem rongaemana. Muidu ikka vaadatakse veidi viltu, et ise teen kodukontoris tööd, aga kaksikud panin üsna varakult lasteaeda. Muidugi on mul endal ka sisemine heitlus, aga siiski – tunnen end tööd tehes täiuslikumalt.

Hinge läks ka “Miks ma kodus karjun”. Nüüd, töötades, ei ole see mulle enam mureks, aga varem, kui olin üleväsinud, olid kõvad sõnad kerged tulema.

Brit

Inspireerivad nõuanded

Loen Pere ja Kodu katkematult juba 12 aastat. Olen saanud selle ajaga neli last, aga leian siiani, et igas ajakirjanumbris on palju uut ja huvitavat. Oktoobrikuu ajakiri oli väga mahukas ja seda ka sisult. Armastan väga Merle Liivaku ja Mihkel Raua kolumne. Olen tahtnud ammu kirjutada ja kiita ka Kaire Talviste artikleid. Ta oskab väga toetavalt ja inspireerivalt kirjutada. Nii Merle kui Kaire kirjutavad karjumisest, millest ei ole ka mina pääsenud. Väga heade nõuannete võrra jälle rikkam!

Ragne

Rõõmsa lahendusega kurb lugu

Mulle üldiselt meeldib teie ajakiri väga. Oktoobrikuu numbris oli kahjuks ka midagi sellist, mis mulle üldse ei meeldinud. Seega alustangi pisukese näpuviibutusega, et lõpetada positiivse noodiga.

Mul tekkis küsimus, miks on valimiste eel ajakirjas kaks persooni­lugu kahe erakonna esinumbritest? See pole kindlasti kokkusattumus, vaid mina käsitlen olukorda kui valimiskampaaniat. Seda enam, et ­härra Ossinovskist ja tema perest ilmus alles paar kuud tagasi samasugune pikk lugu. Aususe ja viisakuse mõttes oleks võinud nende lugude juurde liita ka lood teiste erakondade esinumbritest.

Aga nüüd ka midagi positiivset. Olen väga-väga tänulik Eliisile ja tema perekonnale, et nad jagavad oma kogemust võitlusest kurja haiguse anoreksiaga. Leian, et on väga oluline õpetada teisigi, kuidas seda haigust ära tunda, kuidas haige saab end ise aidata ja kuidas pere oskaks abivajajat märgata. Mul on südamest hea meel, et ühe perekonna kurb lugu on saanud rõõmsa lahenduse. Soovin neile jõudu sel paranemise teel püsida!

Maria

Aitäh kõigile, kas jagasid meiega oma arvamust oktoobrinumbri kohta. Tartu Milli pudrukomplektid (täistera-, riisi- ja neljaviljahelbed) saavad endale Marika, Ragne ja Brit. Pudrukomplekti koos Villeroy & Bochi kausiga saab Triinu. Võitjatel palume võtta meiega ühendust!

Nüüd aga ootame teie mõtteid novembrinumbri kohta meilile perekodu@kirjastus.ee. Seekord saavad kolm kirjasaatjat endale auhinnaks Jordani kerge puuviljase maitse ja sobiva fluoriidikogusega suuhügieeni­toodete komplekti (25 eurot). Üks kirjasaatja saab aga kiiretele ja nutikatele mõeldud Trefli lauamängu “5 sekundit”.