Vestlusringis osalevad Britt Ernewein Prantsus­maalt (25), Taanist Kertu Proosi (30) ja Saksamaalt Piret Baumann (33).

Millised on teie sünnitamiskogemused?

Britt: Mu mõlemad kogemused on igati positiivsed. Eestis esimest last sünnitades oli meil suur hubane peretuba. Teise lapsega olin Prantsusmaal uues moodsas haiglas, kuid mitte peretoas – tavalise voodi asemel oli kitsas haiglavoodi. Kõik oli väga steriilne. Suurem osa Prantsuse ämmaemandaid tahab kohe nelja tuule poole ajama panna, kui räägitakse loomulikust sünnitusest. Kui nad ise pole selle vastu ekstra huvi tundnud, siis pole neil ka vastavat väljaõpet. Kuid kõik meditsiinitöötajad on rõõmsameelsed ja abivalmid, ma pole näinud kibestunud tädikesi.

Esimeses sünnitushaiglas naerdi mind välja, kui ütlesin, et soovin sünnitada epiduraalita. Öeldi, et suren valu kätte ära ja nemad küll sellist lollust ei propageeri. See ei huvitanud kedagi, et olin juba ühe lapse ilma epiduraalita ilmale toonud. Seepeale valisin sünnitusmaja, kus oli ka üks loomuliku sünnituse tuba. Kui tekkis hirm, et äkki ma ei saagi sinna tuppa, siis ämmaemand muigas: ehk korra kolme kuu jooksul leidub keegi, kes seda tuba küsib, ja siis mõtleb ka poole pealt ringi.

Sattusin telekast nägema jutusaadet, kus üks ämmaemand kiitis epiduraaliga sünnitanud naist. Mõistsin, et sellist suhtumist juurutatakse maast madalast. Ämmaemanda sõnul hakkaks naine ilma epiduraaltuimastust saamata oma last vihkama, kuna too talle valu tekitas, ja mees teda põlgama, sest ilmselgelt oleks naine sünnitusel röökinud ja viselnud nagu loom. Nad tõepoolest arvavad, et epi­duraalita sünnitajad annavad otsad.

Ma ei ütle, et epiduraaliga sünnitamine oleks häbiväärne või need naised vähem võimekad. Absoluutselt mitte! Lihtsalt selline pimesi tehtud propaganda on vale. Siin räägitakse ainult ja ainult sellest, kui suurepärane on epiduraal, aga ei mainita kordagi võimalikke tüsistusi ega loomuliku sünnituse positiivseid kogemusi. Vettesünnitusest ei teata ka suurt midagi. Terve suure Prantsusmaa peale oli kaks aastat tagasi ainult viis haiglat, kus see üldse võimalik oli.