Põnnile ratast ostma hakates tasub esmalt teada, et laste jalgrattad jaotatakse jooksude ehk rataste suuruse järgi. 12tollised sobivad 2,5–4aastastele, 16tollised 3,5–6aastastele, 20tollised 5–8aastastele ning 24tollised 7–10aastastele.

Kas soetada lapsele kolmerattaline, on maitse asi. “Kolmerattalisest kasvab laps kindlasti kiiremini välja ning see ei võimalda nii kergesti vanematega kaasa sõita. See on rohkem hooviratas,” sõnab Veloplusi müügijuht Rauno Pohlak ning soovitab pigem abiratastega kaherattalist. “Näiteks 16 tolli on väga hea õppimisratas umbes 4aastasele. Esialgu on abirattad maas, laps tunneb end turvaliselt, õpib väntama ja pidurdama. Siis peaks abirattaid tõstma – ratas jääb rohkem kõikuma. See võimaldab tasapisi tasakaalu õppida.”

Tasakaalu tasub tegelikult harjutada juba varem jooksurattaga, kaheaastasest peale. “Inglise keeles kannabki see nime balance bike ehk tasakaaluratas,” märgib Pohlak ning lisab, et hea jooksuratas on 12tolliste õhkrehvidega ja kuullaagritega, kindlasti reguleeritava sadulaga.