Suurüritus “Avatud mänguväljad” pakub lastele ja noortele koolivaheajaks hulgaliselt kasulikke ja põnevaid tegevusi ning ühtlasi on festival kogu perele. Muuseumid on välja mõelnud haaravaid mänge ja kutsuvad avastama salapäraseid nurgataguseid. 20 Tallinna, Tartu ja Pärnu muuseumi on koostanud spetsiaalsed mängu­juhised, mis aitavad muuseumis käigu seikluslikuks ja meeldejäävaks teha. Nuputamisülesannete ja mõistatustega mängujuhised panevad osaleja nutikuse proovile ja üllatavad huvitavate faktidega. Päris pisikestele lastele on kõige lihtsamad ehk esimese taseme mängud, iga järgmine tase on eelmisest keerulisem. Neljanda taseme mängujuhised vajavad juba kõvasti peamurdmist.

6aastase Joosepi ema Triin: “Oli rõõm näha, kui elevile lapsed läksid, kui neil tuli otsida muuseumis õige koht ja lahendada ülesanne. Nagu oma väike missioon.

Ka isale-emale huvitav

Mängujuhis pole pelgalt millegi otsimiseks, vaid selle abil saab käelise või kehalise tegevuse kaudu eksponaatide kohta rohkem teada. Mõne küsimuse puhul on iga vastus õige – oluline on oma arvamust selgitada ja selle üle arutleda. Juhisele saab kirjutada vastuseid, värvida pilte ning joonistada enda väljamõeldud tegelasi.

4aastase Gunnari ema Kerli: “Ka mina sain koos lapsega mängides palju huvitavaid fakte teada. Nagu seda, et jaanalinnud peavad lasteaeda. Eriti lahe ju!”

Näiteks Tartu Ülikooli loodus­muuseumi mängujuhis julgustab avastama, märkama ja mõtlema. Kas teadsid, et igal kaelkirjakul on oma muster? Aga miks on roheleeguan Bowiel pikk saba? Selles muuseumis saab luubiga uurida kivistisi ja vaadata videost vulkaanipurset.

5aastane Karoli: “Minu lemmik oli kivide seest loomade otsimine. Teadsin kuju järgi kohe, milline õige on!”