Ühel päeval muutus Jaanika (15) käitumine tundmatuseni. “Tüdruk hakkas palju omaette hoidma, viibis pidevalt ainult oma toas, muutus väga kinniseks ega tahtnud millestki peale olmeasjade rääkida,” kirjeldab ema Lisandra (53) tütre teistmoodi käitumist. “Temaga oli peaaegu võimatu kontakti leida.”

Loomulikult ei teinud olukorda lihtsamaks tüdruku sissepoole pööra­tud natuur. “Jaanika on seda tüüpi, kes ei räägi midagi südame pealt ära, vaid elab omaette läbi. Kui väga pinnida, siis muutub tõrjuvaks,” selgitab Lisandra.

Muidugi oli ema väga mures, kui nägi, et selline olukord kestab nädalaid.

Väga valus kogemus

Esimese armumise purunemine on elu kõige valusam läbielamine, kinnitab Evi Vilgats, perenõustaja ja nõustamiskeskuse Papaver juhataja. “See on šokk, laps mattub emotsioonide tulva alla ega oska sellega midagi peale hakata,” selgitab ta.

Perenõustaja soovitab vanematel jälgida, kas teismeline on tavalisest kurvem, trotslikum, vaiksem või hakkab kergesti nutma. “Oluline on kehakeel – märgata tasub sagedastes ohetes väljenduvat rusutust ja longus õlgu,” juhib Vilgats tähelepanu. “Ka uued kombed võivad, kuid ei pruugi olla märgiks kaotatud lähisuhtest. Suitsetamine, alkoholi tarbimine ja pikad öised pidutsemised võivad kompenseerida elust puuduvat osa.”

Kindlasti on tõsised kriisimärgid söögiisu vähenemine ja enda tuppa sulgumine.