Näib, et isad kipuvad kujutlema, et armastust laste ja pere vastu näitab eelkõige kõva töötegemine ja perele raha teenimine. Kuid kontorist või ehitusplatsilt ei jõua armastus lapseni – isa, kes suurest hoolimisest muudkui tööd rügab, pole ju kodus, lapse lähedal.

Koos veedetud aeg on lapsele parim kingitus. Mis ei tähenda, et isa vaatab tugitoolist telekat ja tütreke laob vaikselt klotse tema silma all. Üks ühele aeg, olgu see kohvikus või kinos käik, annab lapsele tunde, et ta on väärtustatud. Kahekesi olemiseks planeeritud tunnike pole parim hetk moraali lugemiseks. Kui see on aga vältimatu, siis püüa ise vähem rääkida ja rohkem last kuulata.

Leia lapse jaoks aega. Et temaga kasvõi kümneks minutiks korraks maha istuda ja jäätist limpsida. Kõige lihtsam koosolemise võimalus on perega ühise laua taha õhtust süüa. Ärge unustage sellal telekat välja lülitamast! Uuring näitab, et perekondades, kus on kombeks süüa ühist õhtusööki vähemalt neljal päeval nädalas, on ka poole väiksem risk, et laps hakkab kunagi uimastavaid aineid kasutama.

Aita tütrel avastada seda, mis teeb ta eriliseks. Ei piisa korrutamisest: “Sa oled nii tubli!” Need on õõnsad sõnad ega ütle eriti midagi – lapsed raalivad selle kiiresti välja. Tee selgeks tütre tugevad küljed ja tõsta neid esile. Olgu siis mõni isiksuseomadus, anne, oskus välja näidata hoolimist või huvitavad asjad, mis ta on teinud. Mõni oskus või omadus võib olla selline, mida sa oma maailmapildis esialgu ei suuda väärtusena tunnistadagi. Kuid püüa.

Tee lapsega koos koolist antud kodutööd, aita teda, kui vaja. Käige muuseumides ja uurige ajaloolisi paiku. Räägi huvitavatest seikadest, mis sind inspireerivad – su laps hakkab tundma, et haridus on väärtus, ja õpib kooli nautima.

Kohtle tütart lugupidavalt, sest siis ootab ta samasugust suhtumist ka oma tulevastelt elukaaslastelt. Tütre enesehinnang paarisuhtes oleneb otseselt sellest, millised on suhted isaga.

Allikas: Steve Bilddulph “10 Things Girls Need Most to Grow up Strong and Free”