Pärast füüsilist koormust kippusid Ruubenit vaevama köhahood. Ports uuringuid tehtud, selgus, et poissi vaevab astma. Doris (31) ütleb, et tema abikaasal on lapsepõlvest saadik olnud astma. Lapsena oli haigus väga raskekujuline, lausa nõnda, et Ilja (32) pidi seetõttu vahel mitu korda kuus haiglas viibima.

Kui Ruuben umbes aasta tagasi pärast füüsilist koormust köhima hakkas ja kurtis, et tal on raske hingata, tekkis Iljal kahtlus, et pojalgi võib olla astma. Kohe arstile muret kurtma siiski ei kiirustatud. Kuna pojal avaldusid astmahood nõrgalt, siis suudeti neid esialgu koduste vahenditega leevendada. “Maal läksime näiteks kohe astmahoo märkide ilmnedes õue värske õhu kätte. Linnas taandus füüsilise koormuse järel tekkinud köhahoog lihtsalt rahulikult olles,” jagab Doris kogemusi.

“Tõuke arsti vastuvõtule minna andis see, kui minu ema juures vahetati vanad aknad pakettakende vastu ning seal külas olles tekkis Ruubenil äge nohu, silmade kipitus ja hingamisraskus,” meenutab naine. Esmalt pöörduti perearsti poole, kes suunas poisi edasi laste allergoloogi juurde. Seal tehti allergiatestid (torketestid nahale) ja vaadati kopsude funktsiooni – algul ilma bronhe laiendava ravimita ja uuesti pärast vastava ravimi manustamist (bronhodilataatortest). Lisaks astmadiagnoosile – esimesest kahtlusest kuni diagnoosi kinnitamiseni kulus pea aasta – selgus, et Ruuben on allergiline tolmulestade suhtes.

Õige ravi vajadus

Perearst Kersti Veidrik sõnab, et astmaravi eesmärk on sümptomite kontroll ja ägenemiste ära­hoidmine võimalikult väikese ravimi­annusega. Arstid jälgivad patsiendi ravimi­taluvust ja ravimi toime efektiivsust. Ta märgib, et oluline on nii lapse enda kui ka vanemate motiveeritus korrektset raviskeemi järgida. Kuid ravimid on vaid üks osa astmaravist. “Rõhutaksin ka regulaarse koolituse vajadust, pidevat meedikute, lapse ja pere koostööd,” ütleb kogenud perearst. “Õige inhalatsiooni­tehnika näiteks on sama oluline kui õige ravimi valik.”

Ruubenile määrati baasraviks inhalatsioon inhalatsioonipulbriga (Flixotide discus) kaks korda päevas ja hooraviks vajadusel Ventolini auru hingamine. Vanemate rõõmuks on baasravi olnud nõnda tõhus, et hooravi vajadus on seni tekkinud ainult kahel korral pärast suuremat kehalist koormust. Lisaks kasutatakse maal olles astmanähtude ennetamiseks Zyrteci tilku.