Paljud pered mõtlesid uudist kuuldes: “Oh kui tore, saabki ammu mõttes mõlkunud perelaienduse julgemalt teoks teha!” Teised pareerisid massiivsest reklaamikampaaniast häirituna: “Ah kui mage, nüüd hakkame siis raha pärast lapsi tegema või?!” Ja kolmandad, kahelapselised, kurtsid: “Nii ebaõiglane! Meil on peres ainult üks laps vähem ja saame nelisada eurot vähem kui kolmelapselised!”

Mailit Paju (32) kolmas laps Annagreta (1) kasvas juba emme kõhus, kui valjenes poliitikute jutt, et tõenäoliselt lähitulevikus suureneb toetus kolmelapselistele peredele. Mailit koos abikaasa Artoga (34) on kogu aeg arvanud, et vähemalt kolm last võiks ikka olla. Annagretal on õde Laura Lisanne (10) ja vend Erich (6). Ema möönab, et kuna nad elavad armsas väikelinnas Võrus, pole kulutused lastele ülemäära suured: lasteaiatasud on vastuvõetavad, lisaks korvab linn kolmelapselise pere lastele lasteaia kohatasu. “Praegu käib lasteaias ainult üks meie lastest ja maksta tuleb tema eest vaid toiduraha. Koolis käiva lapse toiduraha maksab riik. See on väga armas, sest minu kooliajal nii ei olnud.”

Naine ütleb, et kuna nad pole perekonda loonud eeldusel, et püüavad toime tulla lastetoetustest, ei pannud neid hädaldama ka see 50+50 eurot, mis nad enne kolmanda sündi kahe lapse eest said – kuna mõlemal vanemal on töökoht olemas, saab ikka hakkama. “Kui elad oma laste nimel, siis lihtsalt ei tee kulutusi, mis viiksid perekonna pankrotti, vaid mõtled hästi läbi, mida võid endale lubada,” kirjeldab Mailit. “Samas on igasugune toetus abiks ja ma ei ole virisenud, kui see on väike olnud, vaid rõõmustanud, kui see on suurenenud.”

Kas elu kolme lapsega on elukorraldust väga palju muutnud?