Liis Tipp (33) ja David LeBlond (51) on sõna otseses mõttes kosmopoliidid. Nad on energilised, elurõõmsad ja uudishimulikud inimesed, kellele maailm on valla, sest nad ise on avatud. Dave on elanud ja tööta­nud kümnes riigis. Liis pole alates keskkooli lõpetamisest paikset elu harrastanud: ta töötas ja õppis Lõuna- Ameerikas ja Inglismaal. Paar kohtus Gruusias, kui Liis töötas Abhaasia ja Osseetia sisepõgenikega ning õpetas koolis inglise keelt. Dave oli samal ajal British Tobacco regiooni finantsjuht.

Kirglikult alanud romanssi Liis esialgu pikaajalise suhtena ette ei kujutanud. Ta kolis kiindumisele vaatamata Gruusiast Marokosse, et seal rahvusvahelises koolis õpetajana jätkata. Dave aga kallima kaotusega leppida ei kavatsenud. Ühel hetkel sõitis ta Liisile Marokosse järele, sest uskus kindlalt, et nii erilisest suhtest kasvavad välja abielu ja laps(ed).

Dave’i veendumus osutus õigeks: Liis koliski tagasi Gruusiasse. Tänaseks on paaril seljataga neli aastat kooselu Taškendis, perre on lisandunud tütar Arabella (kohe 1) ja koer Sherlock. Asukohariik pakub nii Liisile kui Dave’ile huvitavaid väljakutseid. Usbeki kultuur on rikas, ajalugu ja traditsioonide osas jätkub avastamisruumi kuudeks, isegi aastateks.

Tegu on maailma suuruselt teise puuvillaeksportijaga. Mägise kõrbe­riigi ajaloos on koht pärslastel ja makedoonlastel, turgi hõimudest rändrahvastel, araablastel, mongo­litel, eurooplastel, venelastel ja usbekkidel. Alles mõnda aega tagasi avastati Usbekist püramiidid, mille vanuseks arvatakse olevat pea 3000 aastat. Piirkond õitses sajandeid, olles Siiditee üks olulisi sõlmpunkte. Arenesid kaubandus, kunst, teadus ja religioon ning kohalikele sai omaseks sügav külalislahkus.