Eelmisel aastal lahutati 50 protsenti abieludest, nagu ka üle-eelmisel aastal. Päris palju! Aga see ongi meie tavaline number. Majanduskriisi esimesel aastal oli lahutusi suisa 60 protsenti, mis näitab, et rasked olud panevad ka suhte surve alla. Ei pea olema lahku kasvamist, uut silma­rõõmu ega tunde tuhmumist, vaid hoopis elu veeretab ette kivi, millest kuidagi üle ei saa.

Meie seekordses ajakirjas pajatavad mitu peret oma­ lugusid nii suhte hoidmisest kui ka kärgperest. Lapseootel­ näitleja Katariina Ratasepp räägib lustlikult ristpiste­tehnikast,­ mille järgi “eksid” ja “praegused” on oma lastejagamise korraldanud. Kärgpere suhete sättimise üle arutleb ka psühhoterapeut Katrin Saali Sauli elukaaslane Taavi Jakobson. Nende pereskeemis on viis täiskasva­nut ja viis last. Taavi ütleb: “Kui piim on läinud hapuks, pole mingit tarkade kivi ega teraapiat, mis selle tagasi värskeks teeks.” Küllap nii ongi, aga proovima peab ikka. Mulle on kõrva hakanud, et päris paljud mu sõbrad, kes on lahku läinud ja võibolla elavad nüüd isegi uues hästi­toimivas suhtes, kahetsevad aastaid hiljem: oleks ikkagi võinud kriisi ajal rohkem püüda peret koos hoida.

Seekordses ajakirjas räägivad kaks paari, kuidas nad tundsid end olevat lahkumineku veerel, kuid tänu üheskoos läbitud teraapiale on nende side kaasaga nüüd tugevam kui kunagi varem. Isegi nii, et nad jaotavad oma suhtes oldud aja kaheks: enne ja pärast teraapiat. Seega kvaliteedi vahe peab olema märgatav. Mis aga osutus nende suhte kooshoidmisel kõige olulisemaks? Selgub, et kuulamine ja rääkimine.