Vastupidiselt levinud hirmule ei ennusta rohelised looteveed, madal Apgari hinne (sünnihinne) ega ka lisahapniku andmine vastsündinule­ tulevikus tingi­mata arengu- ja tervise­probleeme.

Kärt Sepp (24) Tabiverest tõi oma armsa poja Riko erakorralise keisrilõike teel ilmale kümme kuud tagasi. Kord lõunaajal hakkasid tal regulaarsed tuhud iga viie minuti tagant ja õhtuks oli naine haiglas. “Mind jäeti haiglasse, kuigi avatust oli ainult sentimeeter,” meenutab Kärt. “Öö möödus­ aeglaselt ja muutusi polnud – hommikuks oli avatust neli sentimeetrit, kuid tuhud tulid ikka sama sagedusega. Proovisime kõike – vanni, dušši, sünnitegevust kiirendavaid ravimeid, epiduraali. Miski ei aidanud avatuse suurenemisele kaasa.”

Kella kümne ajal hommikul avati looteveed ja lapse pea külge kinnitati andur, mis näitas tema südamelöökide sagedust. “Alguses oli kõik korras. Paari tunni möödudes, kui olime mehega kahekesi palatis, hakkas aga väike monitor meie kõrval piiksuma. Lapse südamelöökide sagedus oli 80 lööki minutis, mis on väga madal – normaalne on 120–140. Siis muutusid südamelöögid aga väga kiireks, kuni 180 korda minutis. Nii see kõikus üles-alla. Saime aru, et midagi on väga valesti,” kirjeldab Kärt. “Sünnituspalatisse jooksid arstid ja õed. Meile öeldi, et lapsel hakkab tekkima hapnikupuudus ja selle vältimiseks peab tegema erakorralise keisri. Veed olid juba rohelised ja asi muutus ohtlikuks. Juba mind lükatigi ratastel voodiga opisaali poole.”

Opisaalist mäletab Kärt vaid pärimist, kas ta on midagi söönud ja kui palju ta kaalub. Pojake sündis kell 14.29. Kui Kärt tund aega hiljem ärkas, oli tema esimene küsimus: “Kus mu poeg on?” Arstid selgitasid, et lapsega on kõik hästi, talle tuli sünni järel anda natuke hapnikku. Sünnihinne Apgar oli 7–8–9. “Minu ehmatus – kuuldes hapnikuvajadusest – oli suurem kui probleem tegelikult,” nendib naine. “Lapse tervis on täiesti korras ja tüsistusi ei tekkinud.” Kärt soovitab usaldada arste, küsida julgelt toimunu kohta ja proovida ka raskes situatsioonis rahulikuks jääda – nii on parem nii endale kui lapsele.