Septembris algab uus aasta! Tavakohane aastavahetus detsembri ja jaanuari vahel on kena komme, aga eriline lävepakutunne tabab mind alati sügisel. Nüüd, kui ka noorim lastest alustab kooliteed, on elevus veelgi suurem.

Vähem tähtis pole seegi, et juba pool aastat saan korralikult magada. Umbes kuuenda eluaasta lõpusirgel jättis poeg nädalavahetuste hommikutel mu ülesajamise ja tasapisi saabus unerahu. Sel suvel taasavastasin oskuse magada kella üheteistkümneni. Taid, mis oli pärast laste sündi kaduma läinud.

Isegi öösel sügavalt magavad lapsed võivad olla parajad trallitajad enne magamaminekut, nii et see lõikab olematuks vanemate omaette olemise aja. Meie pere kogemusest soovitaksin alustada lapspere magamamineku rituaalidega juba kell seitse õhtul, nagu on kombeks Ameerikas. Esiklaps Saskia jõudis veel ka esimeses klassis voodisse kell kaheksa õhtul. Seda kommet peab harjutama maast madalast, ent möönan, et kui peres on vanemaid lapsi, kel voli kauem üleval olla, on nooremate motivatsioonipakett kõhnake.