Karini lugu: mööblimaailmast rõivaärisse

Kahe lapse ema Karin Sülluste (43) jäi teise­ lapsega emapuhkusele neli aastat tagasi. Mõte oma ettevõte luua hakkas arenema pisut hiljem, kui Karin taipas, et varem peetud ametit väikeste laste kõrvalt jätkata ei saa. “Töötasin mööblisektoris sellisel kohal, mis eeldas pidevat ringiliikumist. Kui olin poolteist aastat lapsega kodus olnud, hakkasin tajuma, et pean oma elus uue lehekülje pöörama.” Peale keskkooli oli Karin õppinud kaks aastat naiste ülerõivaste rätsepaks. “Kui aga kool läbi sai, panin käärid lauale ja suundusin tööle teise sektorisse. Teise lapse kõrvalt hakkasin hobi korras taas õmblema, vana kirg lõi uuesti välja,” muheleb ta.

Nii otsustaski Karin seada sammud töötukassasse. Kõigepealt läbis ta ettevõtluskoolituse ning 2015. aasta suvel kirjutas valmis äriplaani. Järgmise aasta veebruaris sündiski rõivabränd ILM by Karin, mis pakub isikupäraseid lihtsa moega rõivaid naistele ja lastele. “Loon ise nullist rõivaeseme, mida turundan oma brändi alt. Tasapisi pean end juba ka rõivadisaineriks.” Mis oma ettevõttega alustamisel kõige keerukam oli? Karin vastab, et ajaplaneerimine. “Alguses oli tohutult kiire ning tajusin, kui oluline on perekonna tugi. Mul oli rohkem küsimusi kui vastuseid, aga elukaaslane Ahto oli igati toeks, et asjad hakkaks liikuma.”

Ajapikku sai ettevõtte fookus paika ning Karin tundis, et omandab iga päevaga uusi kogemusi ja teadmisi.

“Mulle tohutult meeldib, et läbi ettevõtluse arenen ja õpin iga päev ning saan olla oma aja peremees isegi siis, kui aega ei ole,” ütleb ta. Lõppenud suvel veetsid mõlemad lapsed koolivaheaega ja lasteaiapuhkust kodus. “Tänu võimalusele oma tööaega ise valida ja seda pere tegemistega sobitada saime suvel toredasti koos olla,” kiidab ema.

Selleks, et ettevõtluses läbi lüüa, läheb Karini meelest tarvis sihikindlust, ettevõtlikkust ja otsustusjulgust. “Sa pead olema valmis ka negatiivseteks kogemusteks – need tuleb alla neelata ja edasi minna.” Ta ei kahetse sekundikski, et astus julge sammu ja jättis palgatöö kus see ja teine. “Viimased aastad on olnud tohutu rattas tiirlemine, aga meeletult põnev ja arendav. Mu tšakrad on avanenud, ideed lendavad ja liigun kogu aeg ainult edasi.”

Et ettevõtjaks saada ja oma suured unistused ka täide viia, ei pea Karini sõnul naisel kõrval olema paksu rahakotiga meest. “Minule andis korraliku stardipaku töötukassa toetus ning sealt edasi elukaaslase suur moraalne tugi,” ütleb ta. Karin soovitab samm-sammult oma eesmärkide ja unistuste suunas liikuda ning õppida nii eksimustest kui ka väikestest võitudest. “Kui on idee, tasub kindlasti tegutseda kohe, sest tulevikku lükatud asjad tavaliselt hääbuvad ning hinge jääb rahul­olematus täitmata unistusest.”

Briti lugu: kaksikute kõrvalt turundusguruks

Brit Mesipuu (33) on kolme lapse ema, kel 2016. aasta veebruaris sündisid kaksikud. Raseduse ajal lõi Brit koos abikaasaga ettevõtte, et hobi korras reklaamiklippe ja kujundustöid tegev mees saaks ka firmadele teenust pakkuda.

Kui kaksikud olid kolmekuused, tundis Brit, et on aeg hakata ettevõttesse ise rohkem panustama. Ta mõistis, et tahab olla ka midagi muud kui ainult ema. ­

“Viisakalt öeldes sõitis mul mingi hetk katus ära, sest terve mu päev koosneski ainult laste söötmisest ja magama panemisest ning pepude pesemisest. Tekkis totaalne lüpsilehma tunne ja tajusin, et ma ise ei olegi enam mitte keegi,” tunnistab ta.

Brit hakkas vabadel hetkedel lugema turundus­teemalisi artikleid ning sportimise ajal kuulas sel teemal põnevaid podcast’e. “Kui õhtul lapsed magama sain, kirjutasin päeval õpitu viisa­kamasse vormi ning avaldasin meie perefirma koduleheküljel ja Facebookis.” Järk-järgult läks pall veerema, asjalikele artiklitele tekkis lugejaskond ning Britti hakati kutsuma ka koolitustele esinema. “Mulle meeldis, et minu päeva hiilgavaim hetk ei olnud enam toide­tud ja puhtad lapsed, vaid näiteks telefoni­kõne võõralt inimeselt, kes oli minu kirjutatud artiklist abi saanud.”