Kas teadsite, et Austria kogupinnast üle 60% on kaetud mägedega ja et selle maa lipp on üks vanimaid maailmas, pärinedes 10. sajandist? Austria on andnud maailmale hulgaliselt kuulsaid muusikuid, näiteks Haydni, Mozarti, Schuberti, Liszti ja Straussi, ning hiilgab oma keskkonna­sõbralikkusega, olles üks Euroopa edukamaid prügi ümbertöötajaid ja 60 rahvuspargi omanik. Muuhulgas tasub teada, et hiljutised Austria ­presidendivalimised võitis Eesti päritolu Alexander Van der Bellen.

Alleste perel on rändamine hinges. Kõigepealt koliti Tallinnast Otepääle, siis reisiti üheskoos rongidel-ratastel Hispaanias, peatuti Kanaari saartel. Olles juba eelnevalt mitu korda Austrias reisinud, tuli Kasparil (33) ükspäev idee üldse Austriasse kolida. Ta pani näpu selle riigi kaardile ning sattus Lääne-Austrias asuva Zelli järve äärde. Pere hakkas uurima, kus Zell am Sees peatuspaika leida, kuidas on suusamägede ja muu eluks vajalikuga. “Selgus, et väga hea koht on,” kirjeldab Jesper (10) asjalikult. “Järvest põhja pool on kivimeri, lõunas liustik, idas on matkamismägi ja meie ise oleme praegu suusamäel läänes,” tutvustab ta Skype’i vahendusel pere uut elukohta.

Zell am See on turismisihtkoht ja seetõttu tunnevad ka Allesed, et nad on siin välismaalastena oodatud. Linnakeses elab palju hooajatöölisi, eriti suusamägedes, ja suusatamisega seotud valdkondades kohtab töötajaid kõikjalt üle maailma. Perele meeldib, et Austrias inimesi väärtustatakse. ­Sirli (32) lisab, et väga-väga palju väärtustatakse Austrias just lapsi: “Lastele ei jäta keegi kunagi naeratamata ja tihti on inimestel neile mõni hea sõna varuks, lihtsalt niisama.”

Ideaalne spordimaa

Mäesuusatamine on Austrias kui rahvussport. Väikelaste treenerid klubides on enamasti vabatahtlikud, kes ise omakorda klubidelt soodustusi ja sportimisvõimalusi saavad.

Sirli ja Kaspari poegadel tekkis suusaspordihuvi juba Eestis, siis tegeldi murdmaaga. Nüüd on peamine huvi aga mäesuusatamine. Jesper täpsustab uhkelt, et nemad Jensiga (8) on juba kolmandat hooaega Zell am See suusaklubi suuremate rühma liikmed ning võistlevad ja treenivad juba tõsisemalt. Mõlema kindel eesmärk on saada profi­sportlaseks. “Me kõik suusatame, näiteks Ville (2) just hakkas, ta pani eile esimest korda suusad alla,” räägib ta väikevennast, kes ei taha teistele alla jääda. “Me oleme talle nii suureks eeskujuks, et juba ta nõuab, et teda viidaks suurematele­ mõeldud radadele.”