“Olen senini üllatunud, kui vale mulje mul lätlastest enne oli,” alustab Piret oma Balti pere lugu. Piret töötas rahvusvahelise suurfirma Hilti Eesti harus, Kaspars (35) oli sama firma Läti müügijuht. Piret oli Eestis seotud kardi- ja vormelispordi­ga ning vastutas Marko Asmeri tiimi logistika ja sponsoriürituste eest. Olles ka pikaaegne motokrossi fänn, käis ta tihti nii Eestis kui mujal võistlusi vaatamas ning vahel aitas sõpradel neid korraldada.

Ühel hetkel tehti Piretile ettepanek Riiga peakorterisse tööle asuda. Ta teadis, et see otsus muudab ta elu, ja nõustus. Enne Lätimaale kolimist olid Piret ja Kaspars olnud tööalases meilivahetuses. Sellal arvas Kaspars, et kirjadele vastav kolleeg on meesterahvas – Läti naiste nimed t-tähega ei lõpe. Tasapisi hakkas selguma, et neid kahte ühendab huvi auto-motospordi vastu. Kaspars oli mänginud kõrgel tasemel korvpalli, kuid avastanud ühel hetkel enda jaoks autoralli. “Ralli võimaldas mul käia kõikvõimalikes paikades, igapäevarutiinist eemalduda. Sellest sai mu hobi ja kirg. Hakkasin võistlustel pildistamas käima, alguses Lätis, pärast Eestis ja Soomes.”

Töö ja ühendavad hobid lähendasid kolleege aegamööda. Muiates võtavad nad kokku oma suhte sünniloo: “Tegelikult oli meil vist pere juba enne, kui üldse kohtingule läksime. Meil endilgi pole aimu, millal meie suhe faktiliselt algas.”

Kes Eestis ei teaks, et “lätlastel on kuus varvast” ja et jäätis on neil saldējums? Või et Riia on uhke linn, lätlaste rahvuskangelane on Karutapja ja et nende kõrgeim küngas on napilt paar meetrit madalam meie Munamäest? Eestlased uhkustavad oma kahe tuhande saarega, sest Lätil pole ühtegi. Ja loomulikult on iga eestlase kapinurgas ka Riia palsam, mis väidetavalt kõiki haigusi ravib. Aga veel?

Kaspars ütleb: “Meil on ju ka presidendi tasandil sidemed,” viidates president Ilvese abikaasale Ieva Ilvesele.