Une-eelne lutipudelist mahla või piima imemine on peamine põhjus, miks väikelaste hambad on “ussitanud”. Kui beebi saab juba tahket sööki, võtke harjumuseks, et öise täiskõhutunde annab tõhus puder ja mitte pudeli lutsutamine voodis teadvuse kaotamiseni. Kui lutipudelist saab öine turvaline mõnu, mis virgudes jälle uinuda aitab, on hammaste lagunemine pea vältimatu.

Kummikommid kipuvad kleepuma hammaste külge ja sedaviisi jääb hammas happe­rünnaku alla mitmeks tunniks. Kui kummikarud on teie pere lemmikud, võiks neid suhu pista suurema eine järel magusa lõpetusena, mitte vahesnäkina.

Lutsukommid (näiteks Chupa Chups) on hammastele kahjulikud, sest nende lutsutamisel peavad hambad pikka aega suhkru­rünnakut taluma. Sama ohtlik on lutsukate raginal katki närimine.

Karastusjoogid pole hambalõhkujad mitte ainult suhkru ja happelise reaktsiooniga suhkruasendajate pärast, vaid ka kihinat tekitava fosforhappe ja süsinikdioksiidi tõttu. Viimased mitte ainult ei lagunda hamba­emaili, vaid fosforiühend viib ka kaltsiumi luudest ja hammastest välja.

Jää on looduslik ja suhkruvaba ning seepärast võib selle närimine tunduda ohutu. Tegelikult võib kõva asja kallal ragistamine tekitada hambasse mõrasid või selle suisa pooleks murda. Ka külm võib hambaemaili pragusid lüüa – nagu juhtub mõnikord sooja tassiga, kui sellesse külma vett valada. Sel põhjusel pole hea juua jääkülmi jooke.

Naturaalsed mahlad on tõesti tervislikud, kuid ei maksa unustada, et nad on üheaegselt nii magusad kui hapukad. Hammastevastases vaenutegevuses on esikohal vanaemade lemmik punasesõstramorss, mida võiks joogiks anda suurematel söögikordadel. Hammastele aga ei meeldi, kui see on lutipudelijook, mida päeva jooksul sageli lonksata.